+48 502 222 027

Wrzesień 05, 2019

Panele dyskusyjne dotyczące nowego prawa europejskiego ds. prawa autorskiego w Internecie prowadzone w 2019 roku przez Stanisława Trzcińskiego

Forum Ekonomiczne w Krynicy, 4 września 2019 roku - od lewej: Stanisław Trzciński, Marcin Roszkowski, Urszula Dudziak, Jan Sebastian Młotkowski , Paweł Lewandowski, Piotr Iwicki, Zygmunt Miłoszewski.

W maju, czerwcu i we wrześniu 2019 roku odbyły się trzy wydarzenia z udziałem Stanisława Trzcińskiego, prezesa zarządu STX Music Solutions, poświęcone nowej dyrektywie Unii Europejskiej ds. prawa autorskiego w internecie, która została przegłosowana w Parlamencie Europejskim w Strasuburgu w marcu 2019 roku.

Pierwsze z nich odbyło się podczas tegorocznych Warszawskich Targów Książki 23 maja r. na PGE Stadionie Narodowym. Omawialiśmy szanse i zagrożenia oraz to, kto skorzysta na nowym prawie. Mowa była o wdrożeniu dyrektywy która chroni kulturę narodową przed gigantami internetowy. Z jednej strony są artyści, dziennikarze, polskie firmy technologiczne z drugiej giganci zza oceanu.

Uczestnicy debaty:

Eustachy Rylski – prozaik, dramaturg i scenarzysta, zaliczany do grona najważniejszych polskich twórców, laureat polskich i zagranicznych nagród. Członek Honorowy Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Tadeusz Zwiefka - polski eurodeputowany w Parlamencie Europejskim.

Marek Kościkiewicz – muzyk, wokalista, kompozytor, producent, lider zespołu De Mono, zaangażowany w obronę praw twórców. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV oraz władz ZAiKS-u.

Artur Kurasiński – bloger i vloger zajmujący się nowymi technologiami.

Mecenas Jacek Wojtaś – prawnik, Koordynator ds. Europejskich Izba Wydawców Prasy, ekspert prawa autorskiego i prawa prasowego.

Prowadzący: Stanisław Trzcinski kulturoznawca, dziennikarz, promotor kultury. Właściciel agencji marketingu muzycznego STX Music Solutions.

Od lewej: Eustachy Rylski, Stanisław Trzciński, Tadeusz Zwiefka, Marek Kościkiewicz, mec. Jacek Wojtaś i Artur Kurasiński.

Drugie spotkanie z młodymi twórcami odbyło się 27 czerwca br. w ramach My Name Is New Festiwal w Klubokawiarni Towarzyskiej na warszawskiej Saskiej Kępie. Projekt organizowany jest wspólnie przez wydawnictwo Kayax i Stowarzyszenie Autorow ZAiKS. Dyskusja dotyczyła sytuacji po wprowadzeniu nowego prawa autorskiego, a także innych aspektów związanych z wynagrodzeniami autorów i artystów w internecie.

Uczestnikami tego panelu dyskusyjnego byli następujący eksperci:

Stanisław Trzciński (prowadzący), kulturoznawca, dziennikarz, promotor kultury. Prezes agencji marketingu muzycznego STX Music Solutions. Aktywnie wspierał stronę twórców podczas prac nad Dyrektywą o prawie autorski na jednolitym rynku cyfrowym.

Anna Zakrzewska-Biczyk, mgr prawa, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS pracuje od 2001 roku, w Wydziale Licencji i Inkasa, obecnie na stanowisku kierownika sekcji ds. internetu, gdzie zajmuje się m. in. negocjowaniem, przygotowywaniem i realizacją umów na wykorzystanie utworów w mediach interaktywnych.

Anna Bacińska, specjalistka w Wydziale Dokumentacji i Repartycji Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Zajmuje się m.in. dokumentacją utworów zagranicznych, wdrażaniem systemów służących do wzajemnej wymiany dokumentacji przez stowarzyszenia zrzeszone w Międzynarodowej Konfederacji Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów CISAC. Od 5 lat zaangażowana w prace związane z systemem licencjonowania i podziału wynagrodzeń autorskich z internetu.

Fot. Razem dla Kultury

Trzecie spotkanie to zorganizowany w ramach tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy panel dotyczący nowego prawa autorskiego w internecie Jak chronić wolność w sieci, polską kulturę i polski przemysł kreatywny, który odbył się 4 września br.

W dyskusji, którą moderował Stanisław Trzciński (STX Music Solutions) udział wzięli:

Urszula Dudziak (artysta jazzowy), Zygmunt Miłoszewski (pisarz), Paweł Lewandowski (zastępca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) i Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński), Jan Sebastian Młotkowski (Stowarzyszenie Autorów ZAiKS) i Piotr Iwicki (muzyk i publicysta).

Artyści, politycy i dziennikarze dyskutowali o wolności w sieci, a także o tym, jak w czasach internetu chronić kulturę i jej twórców.

Gazeta Wyborcza opublikowała 5.09.2019 relację z tej debaty, kończąc ją następującym akapitem:

– Najważniejsza dla wprowadzenia dyrektywy o prawach autorskich powinna być rzeczowa dyskusja wszystkich zainteresowanych stron oraz przestrzeganie wyroków, jakie w tej sprawie ogłasza Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - podsumował moderator panelu Stanisław Trzciński.

Link do całego artykułu > TUTAJ

Udostępnij:


Połącz się z nami

Jeżeli masz pytania lub jesteś zainteresowany współpracą – skontaktuj się z nami. Napisz maila, zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy. Zachęcamy do bezpośredniego spotkania i prezentacji naszej oferty.